Številne aktivnosti obnove naše dediščine
V Škofji Loki se izvajajo številni projekti obnove kulturne dediščine. Med drugim smo pridobili sredstva za celovito energetsko prenovo Loškega gradu.
Občina Škofja Loka je na Javnem razpisu za sofinaciranje prenove stavb v lasti občin Ministrstva za infrastrukturo RS prejela sklep o sofinanciranju celovite energetske prenove Loškega gradu v skupni višini 332.122,28 evrov, od tega 85% iz sredstev Kohezijskega sklada EU, 15 % pa iz sredstev slovenske udeležbe kohezijske politike. Načrtovana energetska prenova Loškega gradu bo potekala v letu 2022 in 2023.
Novo podobo bo dobil tudi osrednji škofjeloški trg – Mestni trg. Intenzivno potekajo aktivnosti, da bodo občanke in občani oziroma vse zainteresirane javnosti že v začetkujanuarja 2022 seznanjene z idejno zasnovo, o kateri bo potekala tudi javna razprava. Občina Škofja Loka tako nadaljuje s celovito funkcionalno in urbanistično prenovo odprtih javnih površin starega mestnega jedra Škofja Loka, ki smo jo leta 2014 začeli s prenovo Cankarjevega trga in Blaževe ulice in ji je v letu 2017 sledila celovita prenova Trga pod gradom in ureditev tematskega otroškega igrišča ''Zamorc''. Projekt bomo najprej nadaljevali s prenovo Mestnega trga in Klobovsove ulice. Sledila bo še celovita obnova Spodnjega trga. V sklopu celovitih funkcionalno-urbanističnih prenov je bila oziroma bo v celoti obnovljena in posodobljena tudi celotna infrastruktura (vodovod, kanalizacija, javna razsvetljava, telekomukacijski vodi). O poteku javne razprave o obnovi Mestnega trga in Klobovsove ulice, bomo javnost seveda predhodno pravočasno obvestili in vse zainteresirane povabili k aktivnemu sodelovanju.
V starem mestnem jedru Škofje Loke sicer že potekajo intenzivna obnovitvena dela na kulturnih spomenikih. Na votivnem Kužnem (Marijinem) znamenju na Mestnem trgu se je že iztekla 1. faza restavratorsko-konservatorskih del v skladu z izdanimi kulturnovarstvenimi pogoji in navodili odgovornega konzervatorja. V prvo – t. i. jesenski fazi so bili izvedeni naslednji konservatorski-restavratorski postopki: čiščenje površine spomenika (po)kitanje poškodovanih mest, vse potrebne domodelacije in utrjevanje ter končna zaščita spomenika. Drugo, t. i. pomladno fazo prenove Kužnega znamenja, ki bo obsegala sanacijo podesta, stopnic, podstavka, baze spomenika in kovinske ograje, bomo začeli, spomladi, takoj, ko bodo to dopuščale vremenske, predvsem temperaturne, razmere. Z izvedbo opisanih restavratorsko-konservatorskih del, bomo ohranil avtentičnost materialov, odpravil bomo poškodbe, zaščitil spomenik pred nadaljnjim propadanjem in povrnil estetske vrednosti kulturnega spomenika. Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Območna Enota Ljubljana vseskozi izvaja redni strokovni nadzor nad izvajanjem del. Vsa restavratorsko-konservatorskih dela na spomeniku se bodo zaključila konec junija 2022.
Prav zdaj pa potekajo obnovitvena dela tudi na najstarješem mostu v Sloveniji, na našem Kamnitem (Kapucinskem) mostu. Projekt obnove vključuje celovito obnovo po posameznih sklopih: obnovo kamnite ločne konstrukcije, obnova betonskega hodnika za pešce, obnovo kovane ograje in zamenjava dotrajane kopije skulpture oz. kipa Janeza Nepomuka z novo kopijo. Obnovitvena dela bodo zaključena v letu 2022.
Trenutno poteka tudi celovita obnova vstopnega dela dvorišča in dostopne poti na Loški grad. Ureditev bo izvedena na trajnosten način, uporabljeni bodo (so)naravni lokalni materiali.