Preventivno - vzgojni nasveti
Varnejša cestna infrastruktura
V prilogah se nahajata dva obrazca, s katerima lahko občani sporočate svoje pobude za terenski ogled Tehnične komisije Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Občine Škofja Loka in sporočate pobude za izboljšanje vertikalne in horizontalne signalizacije.
Obrazec - Pobuda za terenski pregled Tehnične komisije SPVCP
Obrazec - Pobuda za izboljšanje vertikalne ali horizontalne signalizacije
Mobilni telefoni v prometu
Z uporabo mobilnega telefona v prometu se zmanjšuje zbranost in pozornost voznika na ključne informacije iz okolja, zato povečujemo tveganje za nastanek prometne nesreče. Zato: NE UPORABLJAJTE TELEFONA MED VOŽNJO. Vozimo pametno.
Mobilni telefoni v prometu - informacija
Prednostne lokacije za izvedbo meritev hitrosti v občini Škofja Loka
Priporočila za večjo varnost pešcev
1. Hodite po pločniku. V primerih, ko ni pločnika, hodite ob robu cestišča ob levem robu, tako da vidite nasproti vozeča vozila.
2. Cesto vedno prečkajte na označenih ali semaforiziranih prehodih za pešce (ob zeleni luči). Če v bližini ni prehoda, bodite dodatno pozorni na bližajoča vozila.
3. Vedno se prepričajte preden prečkate cesto – poglejte levo – desno in še enkrat levo.
4. Bodite vidni – vozniki vas morajo opaziti pravočasno, da bi lahko ustrezno ravnali: - izogibajte se voznikovemu mrtvemu kotu, ker vas ne vidi (še posebej problematično pri tovornih vozilih in avtobusih) - z voznikom vzpostavitev očesni kontakt – tako se prepričate, da vas je opazil - nosite svetla oblačila in odsevnike - uporabite lučko ali mobitel, če hodite ob cesti ponoči izven naselja
5. Odrasli vedno držite otroke za roko, ko hodite ob cesti. Otroci se ne smejo igrati ob cestišču.
6. Pešačenje in alkohol? – tudi pri pešcih je alkohol dejavnik tveganja, saj zmanjšuje spodobnost pešca za ustrezno presojo, zaznavne in fizične sposobnosti. Če pijete alkohol raje uporabite taxi, varen prevoz prijatelja ali javni prevoz. Prav tako bodite pozorni na učinke dovoljenih in nedovoljenih drog.
7. Upoštevajte predpise – pešci nimajo absolutne prednosti, upoštevajte rdečo luč na semaforju, prepoved pešačenja itd.
8. Na avtocesti ne smemo pešačiti ali se zadrževati izven vozila ob cestišču. V primeru kritičnega dogodka poskrbimo za svojo varnost in se umaknimo na varno za zaščitno ograjo. Prav tako vedno uporabimo odsevni telovnik.
1. Bodite strpni do ranljivejših udeležencev (pešcev, kolesarjev, starejših,
otrok) v prometu in pokažite prometno kulturo.
2. V naseljih in v bližini prehodov za pešce zmanjšajte hitrost in bodite
pripravljeni, da nenadoma ustavite.
3. Pešce je težko opaziti v temi ali mraku, posebej če ne uporabljajo odsevnikov,
zato morate biti dodatno pozorni in zmanjšati hitrost.
4. Pešce lahko pričakujete ob vseh priložnostih, tudi tam, kjer je prepovedano
(na AC, izven naselja)
5. Pešcem pri prehodu za pešce vedno ustavite, saj imajo prednost, ter jim
tako omogočite varno prečkanje ceste.
6. Ne prehitevajte ali vozite mimo vozila, ki je ustavil pešcu za prečkanje ceste.
7. Pri zavijanju bodite dodatno vedno pozorni na pešce in kolesarje, ki
prihajajo s strani, saj jih zlahka spregledate.
8. Še posebej bodite previdni v bližini šol, vrtcev in igrišč ter drugod, kjer so
pogosto otroci in starejši, ki so še posebej ranljivi.
Problematika prometne varnosti na odstavnem pasu avtoceste se kaže letno v statistiki tragičnih prometnih nesreč, v katerih nastradajo tako vozniki kot tudi vzdrževalci avtocest. Kar 50 % naletov na odstavnih pasovih povzročijo vozniki tovornih vozil.
Vožnja in prehitevanje po odstavnem pasu avtoceste sta prepovedana. Na odstavnem pasu avtoceste niste varni, zato poskrbite za svojo varnost in varnost potnikov ter upoštevajte naslednje varnostne korake v primeru, če se vam na avtocesti pokvari avtomobil.
Na odstavnem pasu je potrebno:
1. VKLOPITI VARNOSTNE UTRIPALKE!
Ko se nam vozilo pokvari na avtocesti, moramo najprej vklopiti vse štiri smernike, pritisniti pedal za sklopko in umirjeno zapeljati na rob vozišča ali odstavni pas, kjer se ustavimo. Nikar ne znižujmo hitrosti na voznem pasu. Utripalke naj bodo ves čas vključene!
2. UPORABITI ODSEVNI TELOVNIK OB IZSTOPU IZ VOZILA TER SE UMAKNITI ZA OGRAJO!
Ko izstopimo iz avtomobila, si morajo vsi potniki v vozilu nujno nadeti odsevni telovnik, sicer so slabše vidni in obstaja nevarnost, da bo v njih trčilo vozilo. Ko se vozilo zaustavi, ga moramo čimprej zapustiti in se umakniti za ograjo. Morebitni sopotniki izstopijo na svojih desnih vratih (če vozilo stoji na odstavnem pasu) ter se umaknejo onkraj zaščitne ograje. Pazite, če je za ograjo prepad oz. strmo pobočje!
3. POSTAVITI VARNOSTNI TRIKOTNIK NA RAZDALJI OD 80 DO 100 METROV OD VOZILA!
Ko so vsi sopotniki varno za zaščitno ograjo, namestimo varnostni trikotnik. Ko hodite do mesta, kjer boste postavili trikotnik, morate ostati za varnostno ograjo in ne smete hoditi po odstavnem pasu!
4. UPORABITI KLICNI STEBRIČEK SOS TER POKLICATI PRISTOJNE SLUŽBE!
S pomočjo telefonskega stebrička SOS ob avtocesti (med seboj so razmaknjeni praviloma do dva kilometra) sporočite, kaj se je zgodilo. Lahko uporabite tudi mobilni telefon in pokličete na Prometno-informacijski center za državne ceste (PIC) na številko 1970 ali obvestite operativno-komunikacijski center na številko 112.