Mednarodno sodelovanje
POSLANSTVO OBČINE ŠKOFJA LOKA na področju mednarodnega sodelovanja je dvosmerni prenos znanja, izkušenj, prakse, politik med pobratenimi in partnerskimi Občinami, nacionalnimi in mednarodnimi organizacijami ter promocija in spodbujanje sodelovanja med temi Občinami s ciljem narediti tako domačo kot mednarodno javno upravo čim bolj enostavno, učinkovito in prijazno do uporabnikov.
Občina Škofja Loka želi slediti razvojnim usmeritvam skupnega evropskega prostora in postati moderna in za sodelovanje odprta Občina. Pomemben korak na tej poti predstavlja mednarodno občinsko in partnersko sodelovanje, ki je pomemben segment občinskega delovanja v prostoru. S tem se omogočajo izmenjave na področju šolstva, kulture, gospodarstva in sodelovanje pri različnih razvojnih in raziskovalnih projektih.
DELOVNO PODROČJE:
- načrtovanje in izvajanje nalog na področju mednarodnega sodelovanja med Občinami, na področju evropskih zadev in projektov
- pospeševanje evropske kulturne izmenjave po načelu evropskega integracijskega gibanja »od spodaj navzgor«
- sodelovanje pri raziskovalnih dejavnosti in vključevanje v mednarodno strokovno javnost
- priprava strokovne podlage za oblikovanje in pripravo mednarodnih dogodkov,
- sodelovanje v delovnih skupinah Skupnosti občin, Združenja občin in Evropske Komisije
Župan Občine Škofja Loka Tine Radinja je imenoval oziroma določil koordinatorje oz. ambasadorje, ki so odgovorni za sodelovanje s posameznimi mesti.
Njihovi kontaktni naslovi so:
Občina Sovodnje ob Soči |
Janez Demšar |
Občina Smederevska Palanka |
|
Občina Sele na Koroškem |
|
Občina Medicina |
mag. Miha Ješe – miha.jese11@gmail.com |
Občina Maasmechelen |
Igor Drakulič - igor@drakulic.eu |
Občina Freising |
mag. Mirjam Jan Blažić - janblazic.mirjam@gmail.com |
Občina Tabor |
Peter Pokorn ml. – peter.pokorn@gmail.com |
Sodelujoči in koordinator s strani Občine |
mag. Miha Ješe - miha.jese11@gmail.com |
KONTAKT:
mag. Miha JEŠE, odgovoren za mednarodno sodelovanje
tel.: 00386 31 309 795
e-pošta: miha.jese11@gmail.com
Vse, ki bi želeli vzpostaviti prve stike s pobratenimi občinami ali organizirati kakršno koli srečanje, vljudno vabljeni, da se obrnete na posamezne koordinatorje.
Projekt ‘Minority organisations in thinking and shaping the future of the EU’
Projekt ‘Minority organisations in thinking and shaping the future of the EU’ (Manjšinske organizacije v razmišljanju in oblikovanju prihodnosti EU) je sofinancirala Evropska unija v okviru programa ‘Evropa za državljane’, Sklop 2, Ukrep 2.1 pobratenja mest.
Projekt je organiziralo Hrvaško kulturno umetniško društvo Komušina Škofja Loka v sodelovanju z občino Škofja Loka in šestimi mednarodnimi partnerji iz petih različnih držav: Občina Dupnitsa Bolgarija, Občina Riebini Latvija, Občina Szödliget Madžarska, Društvo Bosanskih Hrvatov Prsten Hrvaška, Slovenski dom – Kulturno in prosvetno društvo Bazovica Reka Hrvaška in Hrvaško kulturno prosvetno društvo Matija Gubec Tavankut, Srbija.
Projekt se je odvijal pod častnim pokroviteljstvom predsednika Republike Slovenije, g. Boruta Pahorja.
Za pomoč pri organizaciji projekta se zahvaljujemo tudi: Hrvaški turistični skupnosti v Sloveniji, podjetju Lomas d.o.o. in Podravki d.o.o. Slovenija.
Program konference v angleškem jeziku
Program konference v slovenskem jeziku
Program konference v hrvaškem jeziku
Plakat konference
Poročilo HKUD Komušina Škofja Loka
Hrvaško kulturno umetniško društvo Komušina Škofja Loka s pomočjo Občine Škofja Loka in z ostalimi partnerji nadaljuje svoj aktiven program dela tudi v letu 2019
HKUD KOMUŠINA - IZ ŠKOFJE LOKE PO SLOVENIJI IN EVROPI
Hrvaško kulturno umetniško društvo Komušina Škofja Loka s pomočjo Občine Škofja Loka in z ostalimi partnerji nadaljuje svoj aktiven program dela tudi v letu 2019
Hrvaško kulturno umetniško društvo Komušina svoje aktivno, vestno in predano delo opravlja že 26 let. Od svoje ustanovitve, daljnega leta 1993, pa vse do danes izvaja poslanstvo povezovanja s širšo lokalno, državno in mednarodno skupnostjo. Aktivnosti društva zaznamujejo kulturno – umetniški dogodki, izobraževanje odraslih, sodelovanje in povezovanje z ostalimi priseljenskimi društvi, izvajanje projektov ozaveščanja javnosti o problematiki manjšinskih skupnosti, razvijanje kulturnega sodelovanja in medkulturne dejavnosti ter spodbujanje reševanja manjšinske problematike, predvsem socialne vključenosti. Društvo si prizadeva tesno sodelovati tako z drugimi nevladnimi organizacijami kakor tudi z vsemi relevantnimi deležniki.
HKUD Komušina je pod predsedstvom g. Peja Mijatovića uspela narediti veliko premikov na lastni prepoznavnosti, dodani vsebini in vsesplošni vpetosti v lokalno in mednarodno okolje. Pridobila je status društva v Javnem interesu na področju kulture in izvaja številne lokalne in evropske projekte. Večina članov, ki znotraj društva ohranja kulturno dediščino razseljene hrvaške skupnosti, pa prihaja z območja komušanske regije v Bosni in Hercegovini.
Ne glede na številne evropske projekte v zadnjih letih, ki se izvajajo skozi prestižne programe Evropske komisije, kot sta denimo Erasmus+, Evropa za državljane ali pa skozi Evropski socialni sklad, pa prva in zadnja institucionalna podpora, tudi s povezovanjem z ostalimi deležniki, ostaja prav občina Škofja Loka.
V lanskem letu je društvo s podporo občine Škofja Loka organiziralo odmevno tridnevno mednarodno konferenco na temo prihodnosti manjšinskih organizacij v Evropski uniji, katere se je poleg predstavnikov iz šestih različnih držav, udeležila vrsta uglednih strokovnjakov in predstavnikov lokalnih, državnih in mednarodnih institucij. Predsednik Republike Slovenije je dogodku namenil svoje častno pokroviteljstvo.
Zaradi različne problematike, s katerimi se priseljenske skupnosti v Sloveniji in drugod po Evropi ukvarjajo, predvsem na področju izobraževanja odraslih in vseživljenjskega učenja, pa društvo v letošnjem letu išče primerne poti razvoja za učinkovit medgeneracijski prehod, izboljšanje svojih institucionalnih zmogljivosti in pa določanje novih strategij razvoja.
V ta namen se je skozi okvir projekta Mobilnost za manjšine, ki se izvaja skozi program Erasmus+, povezala s tremi organizacijami iz Evrope in trenutno deluje na prenosu različnih primerov dobrih praks v svoje domače okolje. Skozi ta projekt se je kot prvo društvo iz Slovenije povezalo s krovno organizacijo manjšinskih skupnosti celotne Evrope, FUEN iz Flensburga. V okviru tega projekta so predstavniki HKUD Komušine obiskali tudi Berlin in mednarodno konferenco na temo izobraževanja odraslih v Opatiji.
V sodelovanju z drugo lokalno nevladno organizacijo, Zavod O iz Škofje Loke, pa v okviru projekta MUTUNK, ki se izvaja pod pokroviteljstvom Evropskega socialnega sklada in Ministrstva za kulturo Republike Slovenije, izvaja usposabljanja na področju folklore in avtohtonih ročnih del.
Kot partner občine Ludbreg iz Hrvaške pa bo HKUD Komušina jeseni soorganizirala konferenco 'Manjšine – dodana vrednost EU', katere pokroviteljstvo skozi program Evropa za državljane zopet podeljuje Evropska komisija.
Društvo tudi v jesenskem času organizira svoje ustaljene, vsakoletne dogodke. Že nekaj let zapored v sodelovanju z Javnim zavodom Slovenska kinoteka organizira festival hrvaškega filma. Najbolj prepoznaven od vseh pa je vsekakor obletnica delovanja društva, ki bo letos potekala že v 26. izvedbi. Na dogodku se vsako leto odvije bogat kulturni program, skozi katerega se povezujejo različne priseljenske skupnosti Slovenije z večinsko družbo ter tudi na takšen način gradijo svoje bodoče medkulturne mostove in dvosmerne procese integracij.