CELOSTNA PROMETNA STRATEGIJA OBČINE ŠKOFJA LOKA
Povezava na spletno stran OU (http://www.euskladi.si)
Kratek opis projekta:
Občina Škofja Loka je na javnem razpisu Ministrstva za infrastrukturo RS pridobila sredstva za izdelavo Celostne prometne strategije. Ministrstvo je Javni razpis za sofinanciranje operacij »Celostne prometne strategije« objavilo v Uradnem listu RS št. 78/2015 dne 16.10.2015. Javni razpis se bo izvajal v okviru Operativnega programa za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020, prednostna os št. 4: Trajnostna raba in proizvodnja energije in pametna omrežja, prednostna naložba št. 4.4: Spodbujanje nizkoogljičnih strategij za vse vrste območij, zlasti za urbana območja, vključno s spodbujanjem trajnostne multimodalne urbane mobilnosti in ustreznimi omilitvenimi prilagoditvenimi ukrepi. Za izdelavo Celostne prometne strategije Občine Škofja Loka, katere strošek je ocenjen na 105.528,00 EUR, je Občina Škofja Loka 12.1.2016 prejela Sklep o izbiri in odobritvi sredstev sofinanciranja v višini 70.000,00 EUR evropskih sredstev. V mesecu marcu 2016 je Občina Škofja Loka sklenila Pogodbo o sofinanciranju projekta z Ministrstvom za infrastrukturo.
Občina Škofja Loka je nato začetek junija podpisala pogodbo za izdelavo Celostne prometne strategije. V postopku javnega naročila (pod številko objave NMV1747/2016) je bil za izdelavo strategije izbran izvajalec OMEGA consult d.o.o., Gregorčičeva ulica 7, 1000 Ljubljana. Vrednost pogodbe znaša 48.000,00 EUR z vključenim DDV.
Izdelava Celostne prometne strategije Občine Škofja Loka obsega:- zagon priprave Celostne prometne strategije
- vključevanje javnosti
- analizo stanja in oblikovanje možnih scenarijev
- opredelitev vizije, ciljev in ciljnih vrednosti
- izbiro ukrepov in priprava akcijsko-proračunskega načrta
- vzpostavitev nadzora, spremljanje in vrednotenje
- sprejem Celostne prometne strategije
- promocijo
Dokument bo tudi osnova in pogoj za pridobivanje evropskih sredstev za sofinanciranje konkretnih projektov, ki se bodo na osnovi akcijskega načrta te strategije izvajali v prihodnosti. Rok za izdelavo strategije je junij 2017.
Kontaktne osebe:
Evropsko sofinanciranje:
Irena Studen, Kabinet župana
irena.studen@skofjaloka.si, 04 5112 313 04 5112 313
Vodja projekta:
mag. Miloš Bajt, Oddelek za prometno infrastrukturo
milos.bajt@skofjaloka.si, 04 5112 351 04 5112 351
Naložbo sofinancirata Republika Slovenija in Evropska unija iz kohezijskega sklada.
Priprava CPS Občine Škofja Loka, ki poteka od junija 2016, je v zaključni fazi. Z izhodiščnim ciljem strategije: 'Izboljšati želimo kakovost življenja v občini!' smo ob medsebojnem sodelovanju občanov in strokovne javnosti opredelili trajnostno in celostno usmerjeno vizijo prometa in mobilnosti v Občini Škofja Loka ter jo podprli s cilji in ukrepi za njeno uresničevanje. Za naslednje petletno obdobje smo izdelali akcijski načrt ukrepov, ki bodo pripomogli k vzpostavitvi celostnega prometnega načrtovanja, uveljavitvi hoje kot pomembne oblike mobilnosti, izkoriščanju potenciala kolesarjenja, razvoju učinkovitega in privlačnega javnega prevoza ter optimizaciji motornega prometa v Občini.
Javna obravnava predloga Celostne prometne strategije Občine Škofja Loka
Proces priprave Strategije kot dokumenta, ki bo podlaga za trajnostno in celovito reševanje izzivov v prometu v splošno korist občank in občanov Občine Škofja Loka, bo zaključen s sprejemom CPS na seji Občinskega sveta Občine Škofja Loka. Občinski svetniki bodo dokument obravnavali v dvofaznem postopku, in sicer na sejah Občinskega sveta v maju in juniju 2017. Občane vabimo, da pred sprejemom CPS predlog Strategije, ki je dostopen na spletni strani Občine, pregledate ter nam svoje morebitne pripombe, predloge in usmeritve posredujete na elektronski naslov Občine obcina@skofjaloka.si do 31.5.2017.
Celostna prometna strategija in potrjen akcijski načrt za njeno izvedbo bosta predstavljala obvezno podlago, na podlagi katere se bo lahko občina potegovala za sredstva nadaljnjih razpisov za izvedbo ukrepov trajnostne mobilnosti, kot so definirani v Operativnem programu za izvajanje Evropske kohezijske politike v obdobju 2014-2020. Izvajanje ukrepov Strategije in njihove učinke bomo redno spremljali ter za uspešno in učinkovito reševanje prometnih izzivov Občine Strategijo vsaki dve leti revidirali in vsakih pet let prenovili.
Vabimo vas, da si preberete priloženi predlog Celostne prometne strategije Občine Škofja Loka in svoje morebitne pripombe, predloge in usmeritve posredujete na elektronski naslov Občine obcina@skofjaloka.si do 31.5.2017. Strategija z akcijskim načrtom ukrepov za trajnostno in celovito reševanje prometnih izzivov naše občine bo obravnavana tudi na Občinskem svetu Občine Škofja Loka v maju in juniju 2017.
Hvala za sodelovanje!
Izvedene aktivnosti
Slikovno gradivo s posazmeznih aktivnosti se nahaja v fotogaleriji.
17.9.2016: Izvedba osrednjega dogodka v okviru ETM
V okviru Evropskega tedna mobilnosti so se v soboto, 17.9.2016, na Mestnem trgu v Škofji Loki med 9:00 in 12:00 odvijale različne aktivnosti za spodbujanje uporabe okolju prijaznejših načinov potovanj (predstavitev in izposoja koles, e-koles, e-skirojev, predstavitev e-avtomobila, promocija javnega potniškega prometa) in za povečanje prometne varnosti (kolesarski poligon, predstavitev gasilcev in policistov).
Aktivnosti so izvajali: Občina Škofja Loka, OMEGA consult, Bokal sport, Vizija Sport, Javna agencija RS za varnost prometa, Svet za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, TD Škofja Loka, Šolski center Škofja Loka, Prostovoljna gasilska društva: Škofja Loka, Stara Loka, Gosteče, Policijska postaja Škofja Loka. Zahvaljujemo se vsem sodelujočim.
21.9.2016: Izvedena 1. javna razprava
(dokument v prilogi)
23.9.2016: Anketa o prometu v občini Škofja Loka
26.10.2016: Izvedena 1. delavnica s projektnim svetom CPS
26.10.2016 se je v prostorih UE Škofja Loka odvila 1. delavnica s projektnim svetom za izdelavo CPS Škofja Loka. Po predstavitvi analize anket, intervjujev, mnenj občanov in terenskih raziskav v okviru analize stanja je potekala delavnica za oblikovanje scenarijev razvoja mobilnosti v občini. Predstavniki strokovne javnosti so znotraj dveh skupin v duhu vizije izgleda in ureditve občine, v kakršni želijo bivati, opredelili cilje ureditve znotraj posameznih področij ureditve (kolesarji, pešci, osebni motorni promet, itd.). Rezultat delavnice je bil oblikovan scenarij razvoja trajnostne mobilnosti v občini Škofja Loka, ki predstavlja nadgradnjo scenarija strategije razvoja občine Škofja Loka 2025+ (večji poudarek na mehkih ukrepih, boljšem informiranju za vse uporabnike, prilagojenosti vsem uporabnikom, multimodalnosti).
8.11.2016: Izvedena 2. javna razprava
Povezava na objavljeno novico.
17.11.2016: Zaključena 1. faza priprave CPS
Zaključena je 1. faza priprave CPS občina Škofja Loka. V okviru faze zagona procesa so bili najprej postavljeni temelji CPS in opredeljen je bil proces priprave CPS. Na podlagi analize ključnih strateških dokumentov občine, geografskih in družbenoekonomskih izhodišč, analize ankete o prometu (ki je za zainteresirano javnost potekala od 16.9.2016 do 10.10.2016), prometnega modela, mnenj javnosti, tematskih ogledov, analize prometne varnosti in terenskih raziskav je bila izdelana analiza stanja prometa in mobilnosti v občini. Na podlagi te analize in mnenj javnosti je bil izdelan scenarij razvoja mobilnosti v občini.
V naslednji fazi sledi oris želenega stanja prometa in mobilnosti v občini ter opredelitev prioritet in konkretnih ukrepov za doseganje zastavljenih ciljev.
6.12.2016: Analiza stanja prometa in mobilnosti v občini Škofja Loka
V okviru izvedene 1. faze priprave CPS je bila izdelana tudi analiza stanja prometa in mobilnosti v občini Škofja Loka. Glej prilogo.
12.1.2017: Izvedena 3. javna razprava
12.1.2017 je v prostorih UE Škofja Loka potekala javna razprava s predstavniki podjetij v občini Škofja Loka in v sosednjih občinah. Razprava je potekala tako glede prometnih potreb podjetij kot glede vloge podjetij v CPS občine Škofja Loka (npr. mobilnostni načrti in spodbude zaposlenim za trajnostne prihode na delo).
19.1.2017: Izvedena delavnica s predstavniki Občine Škofja Loka
Na temo vizije, ciljev in ukrepov v okviru izdelave CPS Škofja Loka je bila v četrtek, 19.1.2017, izvedena delavnica s predstavniki Občine Škofja Loka. Pred predstavitvijo na javni razpravi z občani in drugo zainteresirano javnostjo dne 22.2.2017 bodo vizija, cilji in ukrepi obravnavani še na delavnici z delovno skupino za izdelavo CPS.
26.1. in 15.2.2017: Izvedeni 2. in 3. delavnica s projektnim svetom CPS
Prometna vizija, cilji in ukrepi celostne prometne strategije Občine Škofja Loka so se opredeljevali in usklajevali na dveh delavnicah s projektnim svetom (dne 26.1.2017 in 15.2.2017). Prometna vizija Občine Škofja Loka »Mobilna Loka« se glasi:
S celostno ureditvijo in organizacijo prometa po načelih trajnostne mobilnosti bo občina Škofja Loka nadgradila svojo bogato kulturno in naravno dediščino. Prebivalcem in obiskovalcem bo vzpostavila bolj zdravo in prijaznejše okolje bivanja, izboljšali se bosta tako dostopnost kot prometna varnost vseh udeležencev v prometu. Z dobro dostopnostjo do turističnih in gospodarskih območij se bo lokalna identiteta še okrepila in bo nudila priložnosti za nove družbene in gospodarske dejavnosti.
Za uresničitev vizije so bili opredeljeni prometni cilji občine, ciljne vrednosti in časovni okvir za njihovo doseganje. Opredeljeni so bili tudi ukrepi za doseganje zastavljenih ciljev. Navedeno bo predstavljeno na zadnji javni razpravi z občani in drugo zainteresirano javnostjo dne 22.2.2017 v Sokolskem domu v Škofja Loki.
22.2.2017: Izvedena zaključna javna razprava
Zaključna javna razprava v okviru izdelave CPS je potekala 22.2.2017. Na razpravi je bila predstavljena vizija prometa in mobilnosti v Občini Škofja Loka. Za lažje doseganje zastavljene prometne prihodnosti občine je vizija podprta z natančneje opredeljenimi cilji in ukrepi znotraj petih ključnih stebrov strategije: celostno prometno načrtovanje, pešačenje, kolesarjenje, javni potniški promet in motoriziran promet.
V naslednji fazi izdelave CPS bo oblikovan podroben akcijski načrt ukrepov za obdobje petih let. Akcijski načrt bo vseboval seznam ukrepov, hierarhijo njihovega izvajanja, odgovorne osebe, vire financiranja in njihov časovni razpored.
14.3.2017: Zaključena 2. faza priprave CPS
Zaključena je 2. faza priprave CPS občina Škofja Loka. V okviru faze racionalnega zastavljanja ciljev
je bila za oris želenega stanja skupaj z občani in drugo zainteresirano javnostjo oblikovana vizija prometa in mobilnosti v Občini Škofja Loka. Nato je bila z opredelitvijo prometnih ciljev opredeljena raven izboljšav, ki jo želimo doseči na izbranih področjih oz. stebrih CPS (celostno prometno načrtovanje, pešačenje, kolesarjenje, javni potniški promet in motoriziran promet). Za uresničevanje ciljev in vizije so bili izbrani ukrepi, kateri so bili nadalje ovrednoteni po različnih kriterijih in ocenjeni s skupno oceno upravičenosti.
V naslednji fazi sledita priprava in sprejem Strategije.
Julij 2017
Svetniki Občine Škofja Loka so Celostno prometno strategijo Občine sprejeli 29. junija 2017 na redni seji Občinskega sveta Občine Škofja Loka. Gre za strateški dokument izrednega pomena za trajnostno načrtovanje prometa in reševanje vseh s prometom povezanih izzivov na področju prometnega načrtovanja, hoje, kolesarjenja, javnega potniškega prometa in motornega prometa v občini.
Osnovni cilj izvajanja v prihodnjem petletnem akcijskem načrtu opredeljenih ukrepov trajnostne mobilnosti je izboljšati kakovost bivanja zdajšnje in prihodnjih generacij v občini Škofja Loka. Enakopravna obravnava vseh prometnih udeležencev (kolesarji, pešci, potniki, vozniki, idr.) bo prinesla zmanjšanje negativnih učinkov prometa na zdravje in izboljšanje prometne varnosti ljudi z dvigom osveščenosti za trajnostno obnašanje. Hkrati se bo Občina na podlagi izdelane Strategije lahko potegovala za nepovratna evropska sredstva za njeno realizacijo.
Občina Škofja Loka in izdelovalci Celostne prometne strategije Občine se lepo zahvaljujemo vsem sodelujočim za konstruktivne pripombe, kritike in pohvale, ki ste jih podali tekom enoletnega procesa priprave dokumenta. Strategija bo sicer vsaki dve leti revidirana in vsakih pet let prenovljena, ko bo javnost ponovno ključnega pomena za uspešno in učinkovito reševanje prometnih izzivov v občini.
Podatki o financiranju
Izvedba investicije: 2016-2017
Naziv upravičenca: Občina Škofja Loka
Ocenjena višina investicije: 105.528,00 evrov
Kvota evropskega financiranja: 70.000,00 evrov
Dejanska vrednost investicije po novelaciji DIIP, junij 2016: 50.898,03 evrov.
Dejanska kvota evropskega financiranja: 33.442,62 evrov.