Podelili smo zlat, srebrna in bronaste grbe
Na Slavnostni akademiji ob občinskem prazniku je župan Tine Radinja podleil priznanja Občine Škofja Loka. Letos so bili trije prejemniki bronastega grba, dva srebrnega in en zlati grb. Iskrene čestitke vsem.
Zlati grb je prejel organizacijski odbor Pokal Loka - Smučarski klub Alpetour Škofja Loka ob petdeseti jubilejni izvedbi Pokala Loka kot izraz zahvale in priznanja za izjemne zasluge na področju športa, vzgoje mladih, promocije občine ter utrjevanja mednarodnega sodelovanja.
Pokal Loka, ki se je rodil kot del praznovanja tisočletnice Škofje Loke leta 1973, je mednarodno tekmovanje v alpskem smučanju za mlade. V več kot petih desetletjih se je razvilo v enega najprepoznavnejših in najbolj uglednih tekmovanj za mlade alpske smučarje na svetu, na katerem sodelujejo otroci od 13. do 16. leta starosti. Tekmovanje prispeva k razvoju športnikov in hkrati ponosno zastopa ime Škofje Loke v svetu.
V tem času je Pokal Loka gostil več kot 15.000 tekmovalcev iz več kot 50-ih držav. Mnogi med njimi so postali svetovni in olimpijski prvaki.
Posebno vrednost Pokalu daje njegova trdna povezanost z lokalnim okoljem. Vsako leto pri izvedbi sodeluje več kot 150 prostovoljcev, ki s svojim nesebičnim delom soustvarjajo dogodek. Gre za enega največjih primerov organiziranega prostovoljstva v regiji, na katerem sodelujejo posamezniki vseh generacij, društva, šole, klubi, starši in lokalno gospodarstvo. Ta predanost je srce dogodka in eden ključnih razlogov za njegov uspeh in dolgoživost. Prireditev je danes simbol vztrajnosti, predanosti in sodelovanja – lokalno zakoreninjena mednarodna zgodba, ki že pol stoletja krepi ugled občine, mladinski šport in vrednote skupnosti.
Zlati grb naj bo poklon ne samo trenutni ekipi, temveč tudi več generacijam, ki so Pokal Loka oblikovale s srcem.
Srebrni grb je prejel AURIS – Medobčinsko društvo gluhih in naglušnih na Gorenjsko za 70 let delovanja in za dolgoleten prispevek k prepoznavnosti nevidne invalidnosti in enakovredni vključenosti vseh oseb z okvaro sluha.
Društvo AURIS je aktivno in argumentirano sodelovalo pri uradnem sprejetju ustavne pravice do uporabe znakovnega jezika gluhih in gluho slepih; pri uveljavitvi dneva inkluzije, ki smo ga letos obeležili prvič, obenem pa je društvo pomembno prispevalo, da so nekatere televizijske produkcije postale dostopnejše s podnapisi in tolmačem slovenskega znakovnega jezika.
Društvo AURIS sicer nudi redno prostovoljno pomoč gluhim in naglušnim občankam in občanom. Člani društva jim pomagajo in svetujejo pri vseh opravilih, kar je izjemnega pomena za njihovo enakopravno vključevanje v socialno in družbeno okolje.
Še posebej velja omeniti dolgoletno pomoč društva škofjeloški družini Tekavčič, gluho slepemu Jožetu in njegovi gluhi ženi Ivanki, pri vsakodnevnih ovirah. Žal smo se od Jožeta pred 14 dnevi za vedno poslovili. Naš občan je bil med drugim prejemnik Jabolka navdiha, saj je kljub težki invalidnosti s svojo izjemno življenjsko zgodbo pustil neprecenljiv in neizbrisen pečat v Svetu Tišine. Podeljeno priznanje društvo posveča Jožetu v spomin.
Srebrni grb pa naj bo spodbuda za nadaljnje delovanje društva AURIS pri premagovanju vseh ovir, s katerimi se v vsakdanjem življenju soočajo senzorni invalidi.
Drugi srebrni grb je prejel Peter Kopač za izjemne dosežke na glasbenem področju, tako na lokalni kot nacionalni in mednarodni ravni, ter za dolgoletno vodenje glasbene šole.
Peter Kopač, skladatelj, pianist in pedagog, je leta 1981 diplomiral iz kompozicije in leta 1982 iz klavirja na Akademiji za glasbo v Ljubljani.
Njegov bogat opus obsega predvsem komorno in solistično glasbo, v zadnjih letih pa ustvarja tudi za simfonični orkester. Njegova dela so bila izvedena po Evropi, v ZDA, na Kitajskem, v Rusiji in Iranu. Večino jih je izdala Založba Društva slovenskih skladateljev, kjer so izšle tudi tri samostojne zgoščenke njegovih del. Skozi desetletja ustvarjanja je postal prepoznaven po premišljeno izoblikovanem, izrazno poglobljenem in slogovno samosvojem umetniškem jeziku.
Skladateljeva ustvarjalna pot pa je neločljivo povezana tudi z njegovim pedagoškim in organizacijskim delom v lokalni skupnosti, saj je bil dolgoletni ravnatelj Glasbene šole Škofja Loka in pobudnik številnih pomembnih kulturnih projektov.
S Srebrnim grbom izražamo hvaležnost in priznanje Petru Kopaču, ki nas je dolga leta bogatil s svojim delom in zgledom.
Bronasti grb Občine Škofja Loka je prejela Katarina Jesenovec za njeno večletno uspešno in družbeno pomembno delo ter požrtvovalnost pri ohranjanju tradicije in običajev na Škofjeloškem.
Katarina Jesenovec je skoraj od samega začetka članica Prosvetnega društva Sotočje, ki bo prihodnje leto praznovalo 30. obletnico delovanja. V društvu vsa leta tvorno sodeluje pri ohranjanju tradicionalnih loških jedi, zlasti loške medle, ki je njen »prepoznavni znak«.
Vešča je tudi izdelave butaric, pomaga pri postnih delavnicah, sodeluje na Historialu, Tednu podeželja v Stari Loki, pohodu po poteh Starološkega romarja in predstavah Škofjeloškega pasijona. Aktivna je bila tudi pri delovanju Krajevne skupnosti Škofja Loka-Mesto. Obenem je dolgoletna članica župnijske Karitas, kjer pomaga pri nabavi, pripravi in razdelitvi hrane.
Katarina Jesenovec oz. Kati, kot jo vsi kličejo, se vedno odzove na prošnjo za pomoč sočloveku, za kar se ji zahvaljujemo s podelitvijo Bronastega grba.
Bronasti grb je prejel tudi Drago Novak za njegovo življenjsko delo v folklori in prostovoljno delo v Modelarskem društvu Čuk Škofja Loka.
Drago Novak se je leta 1977 pridružil takrat ustanovljeni Folklorni skupini Škofja Loka, dve leti kasneje je postal njen umetniški vodja in koreograf. 12 let je vodil Odbor za folklorno dejavnost pri Zvezi kulturnih organizacij občine, bil je tudi član gorenjskega in slovenskega odbora za folklorno dejavnost. Za svoje delo je prejel zlato Maroltovo značko.
Leta 1998 je postal eden od vidnih članov Modelarskega društva Čuk, ki mu je tudi predsedoval. Po končani funkciji leta 2009 je prevzel mesto tajnika društva, ki ga opravlja še danes. V vsem tem času je aktivno sodeloval pri organizaciji in izvedbi modelarskih mitingov in tekmovanj ter pri izobraževanju in usposabljanju mladih modelarjev. Še posebej se je izkazal pri organizaciji in izvedbi lanskoletne razstave ob 90-letnici organiziranega modelarstva v Škofji Loki.
Bronasti grb je zahvala Dragu Novaku za njegovo 45-letno prostovoljno delo.
In nenazadnje je bronasti grb prejela tudi Monika Tavčar za njeno dobrodelnost in profesionalni pristop pri pripravi, vodenju in povezovanju prireditev v naši občini.
Monika Tavčar je uveljavljena televizijska voditeljica, ki jo številni prepoznajo kot enega od obrazov oddaje Dobro jutro na TV Slovenija. Njen glas pa dobro poznamo tudi poslušalci radijskih valov. Z mikrofonom se je srečala že v osnovni šoli na takratnem Radiu Žiri – danes Radiu Sora in se v več kot 20-ih letih uveljavila kot radijska voditeljica, ki je z domačnostjo in neposrednostjo gradila zaupanje poslušalcev in prispevala k prepoznavnosti lokalnega medija. Svojo pot je nadaljevala tudi na Radiu 1 in nato na nacionalni televiziji, kjer ustvarja še danes.
A Ločani je ne poznamo le kot medijske osebnosti, saj je iskana in cenjena voditeljica številnih dogodkov, na katerih se odraža njena profesionalnost in ljubezen do govorjene besede. Njena izjemna odlika je bogato poznavanje Loke, tako da vedno pripravi prireditev, ki je odzven duše našega mesta. Svojo dobrodelnost dokazuje s številnimi vodenji dobrodelnih prireditev in z več kot 10-letnim članstvom v Lions klubu Škofja Loka.
Bronasto priznanje naj bo hkrati zahvala in navdih za prihodnja srečevanja na odrih.
Globok poklon vsem.