Bralnica 2025
Včeraj se je na vrtu Sokolskega doma Škofja Loka začela Bralnica, ki bo postregla s pestrim programom namenjenim vsem generacijam. Vrt bo odprt vsak dan, razen ob ponedeljkih, od 17. do 20. ure. Torki, srede in četrtki bodo obarvani z zanimivim programom in delavnicami, ostale dneve pa bo prostor namenjen branju na prostem in uživanju s knjigo v roki.
Ob torkih nas čaka bogat spremljevalni program, ki so ga odprli Počeni škafi, ansambel, ki se se je kalil ob neworlinških zvokih in je s svojo radoživostjo pospremil poletje na novo pot. Srede bodo posvečene delavnicam kreativnega pisanja Zapiš, ki jih pripravlja Kulturno društvo Grable. Vodila jih bosta pisateljica Selma Skenderović in pesnik Pino Pograjc. Gre za dva mlada, a uveljavljena ustvarjalca. Ob četrtkih se boste lahko pridružili drugim vrstam delavnic in mojstrili svoje veščine in iskali navdihe v petju uspavank, modeliranju in pripovedovanju. Vseh dogodkov bo 12, če prištejemo še sedem delavnic Zapiš pa 19, kar pomeni, da bomo na vrtu Sokolskega doma preživeli mnoge in prijetne dni. Ne pozabimo, da bo vrt takrat, ko na njem ne bo potekal program, namenjen druženju in branju knjig iz Knjižnice Ivana Tavčarja. Vabimo vas, da čim večkrat zavijete k nam, se prepustite domišljiji v poletnih trenutkih s knjigo v roki, na “dekci”, s pogledom na čudovite hribe in širjave našega mesta.
Lepo vabljeni v našo družbo!
TOREK, 8. 7., 18.00, MORSKI VOLK IN NJEGOVA MEDUZA, popotovanje med morske čudežne živali z Andražem Poličem in Primožem Pirnatom, otroci 3+
Morski volk in njegova meduza je nova slikanica Andraža Poliča, ki že diši po morju. Pesnik je tudi izkušen pomorščak, zato zapluje v svet otroške domišljije in nas ponese daleč stran. Pri tem mu pomaga Primož Pirnat, dramski igralec, ki ga poznamo po mnogih gledaliških uprizoritvah. Kot se za pravega morskega volka spodobi, predstavi prijazna, smešna in grozeča morska bitja – od komaj vidnih živalic do velikih zverin. Kadar mu zmanjka navdiha, mu na pomoč priskoči njegova muza, ožigalkasta meduza. Ob pesmih skupaj s teto Wiki zapiše še kakšno spoznanje, morsko kraljestvo pa zaživi v pisanih podobah Mojce Fo.
Vabljeni na pravo morsko potovanje novim spoznanjem naproti!
TOREK, 15. 7., 18.00, KONCERT UGLASBENE POEZIJE SREČKA KOSOVELA IN ALME KARLIN z Niko Solce, vse generacije
Nika Solce je vsestranska umetnica, lutkarica in pevka, ki svojo glasbeno govorico združuje z ljudskim izročilom. S pomočjo izrednega smisla za lastne melodije, ki jih združuje z glasbo iz drugih delov sveta, njene interpretacije ne vodijo le na popotovanje znotraj in zunaj nas, temveč so tudi povsem izvirne. Glasba, ki jo izvaja samostojno ali z različnimi glasbeniki in mednarodnimi zasedbami, je preplet ljudskega izročila, avtorske glasbe in uglasbitev poezije Franceta Prešerna, Ferija Lainščka, Srečka Kosovela, Alme Karlin ter drugih slovenskih poetov.
Njena interpretacija poslušalca povabi v samosvoje svetove poznanih pesnic in pesnikov, ki skozi uglasbitve zažarijo v povsem novi luči.
Pridružite se nam na večeru čiste poezije!
TOREK, 22. 7., 18.00, PRAVLJIČNA KNJIŽNICA, beremo in ustvarjamo z Danijelo Dolinar in Darjo Čadež, otroci 4+
Vsako leto se na Bralnici na vrtu Sokolskega doma zavrti pravljični program Knjižnice Ivana Tavčarja. Tokrat bosta z nami priljubljeni knjižničarki Darja Čadež in Danijela Dolinar, ki bosta male obiskovalce popeljale v svet domišljije, zgodb in pravljičnih junakov. Otroci bodo v prijetnem senčen zavetju v osrčju pisane Loke prisluhnili pravljici, nato pa ustvarili čarobne knjižne junake.
Vabljeni na dogodek Pravljična knjižnica, kjer bodo besede oživele, knjige spregovorile in otroške oči zažarele od navdušenja nad zgodbami. Na koncu sledi ustvarjalna delavnica.
Vabljeni v otroški svet pravljic!
ČETRTEK, 24. 7., 18.00, POVEJ MI ZGODBO, pripovedovalska delavnica s Petro Čičić, mladi 6–11 let
Ste vedeli, da ima pripovedovanje pravljic izjemno moč? Ko otrok pripoveduje ne razvija le govora, ampak tudi domišljijo, samozavest in razumevanje sveta. Vabljeni na ustvarjalno in doživljajsko delavnico, kjer bodo otroci postali pripovedovalci zgodb, raziskovalci domišljije in umetniki besede!
Pripovedovalska delavnica bo spodbujala otroke k pripovedovanju in izražanju zgodb. Bo praktične narave, osredotočena na urjenje pripovedovalskih veščin preko igrivih vaj.
Delavnice bo vodila Petra Čičić, univ. dipl. antropologinja in kulturologinja, mladinska delavka,
pripovedovalka, članica pripovedovalskega kolektiva Tu in tam, kulturna producentka in predsednica Kulturnega društva Grable.
Omejeno število prostih mest.
Obvezne prijave na: ema.nunar@zavod973.si.
TOREK, 29. 7., 18.00, PREDSTAVITEV KNJIGE ŠKOF ABRAHAM, LOŠKI GOSPOD, s Heleno Janežič in Agato Pavlovec, otroci 3+ in vse generacije
Veste, kdo je bil škof Abraham in kaj je nosil v svoji popotni torbi? In kako je iz Lonke nastala Škofja Loka? Slikanico z naslovom Škof Abraham, Loški gospod, ki govori o času pred več kot tisoč leti, sta ustvarili dve Ločanki, avtorica Helena Janežič in ilustratorka Agata Pavlovec. Na Bralnici bosta povedali zgodbo o škofu, medvedu in najstarejših zapisih v slovenskem jeziku. Na likovni delavnici pod vodstvom ilustratorke Agate Pavlovec pa boste vse, kar boste slišali, lahko tudi narisali.
Agata Pavlovec je akademska slikarka, ki že od leta 2002 aktivno ustvarja na slovenski likovni sceni. Poleg številnih samostojnih in skupinskih razstav doma in v tujini se ukvarja tudi z organizacijo kulturnih dogodkov, pedagoškim delom in scenografijo.
V zadnjih letih se posveča tudi ilustraciji. Med njenimi deli izstopata knjigi, povezani s škofjeloškim območjem: Kar tresla se je od lepote (2017) in Škof Abraham, loški gospod (2024).
Helena Janežič je profesorica zgodovine in diplomirana bibliotekarka, zaposlena v Narodni in univerzitetni knjižnici, kjer zbira slovensko izseljensko gradivo. Je avtorica in urednica monografij in prispevkov s področja zgodovine, domoznanstva in izseljenskih tem, piše pa tudi zgodbe za otroke. Je predsednica Muzejskega društva Škofja Loka, ki že od leta 1937 spodbuja k spoznavanju, proučevanju in javnem predstavljanju naše bogate dediščine.
Toplo vabljeni v našo družbo!
ČETRTEK, 31. 7., 18.00, IZDELAVA MALIH LETAL z Modelarskim društvom Čuk Škofja Loka, 11–15 let, sodelujejo lahko tudi starši
Udeleženci bodo na delavnici izdelovali enostavna letala Iz lahkih materialov, kot so papir, lahka balza, karton in lahki penasti material. Za osnovno rezanje se bo uporabilo že pripravljene šablone, škarje, olfa nože, za lepljenje pa sekundno lepilo, hitro sušeče mizarsko lepilo in selotejp. Vabljeni na modelarsko delavnico.
Omejeno število prostih mest.
Obvezne prijave na: ema.nunar@zavod973.si.
TOREK, 5. 8., 18.00, PO POTI SONCA, glasbeno obogateno pripovedovanje z Matejo Fi, otroci 3+
Vabljeni na pripovedovalsko-glasbeno druženje, na katero vas bo Mateja Fi popeljala z zgodbami, navdihujočimi pravljicami, pesmimi in glasbili. “S pesmijo, z zgodbo, s pravljico, z melodijo, z utrinkom ali kar tako, z golim žarkom na dlani, pojdimo: bosi po rosi Po poti sonca!”
Poudarek dogodka bo na pripovedovanju in užitju zrn modrosti, ki jih nosijo pravljice in ljudske zgodbe iz zakladnice svetovne dediščine. Mateja Fi je pedagoginja in pevka, ustvarjalka, raziskovalka, poustvarjalka pesmi, zgodbe, glasu, pripovedi in besede.
Se vidimo na poti sonca in glasbe!
ČETRTEK, 7. 8., 18.00, ZVEN INTIMNOSTI, uspavanke kot most med telesom in glasom s Katarino Juvančič, odrasli 16+
Delavnico vodi kantavtorica, psihoterapevtka, glasbena antropologinja, etnologinja in pesnica Katarina Juvančič, ki se že vrsto let posveča raziskovanju večplastnosti odnosov med besedo, glasom in telesom.
Srečanje je namenjeno vsem, ki želijo v varnem, spodbudnem in sproščujočem okolju doživeti globlji odnos med telesom in glasom ter se sočutno povezati s sabo in z drugimi. Naše druženje bo prežeto s spoznavanjem bogatega izročila glasbene in lirične intimnosti, utelešenega v tradicionalnih uspavankah iz domačega okolja in svetovne zakladnice. Skupaj bomo preizkusili, kako te pesmi in zvoki živijo v naših spominskih krajinah, kako se nanje odzivajo naša telesa, kako nagovarjajo naša čustva, kako senzibilizirajo našo domišljijo, kako jih lahko uporabimo za lastno ter kolektivno dobrobit.
Omejeno število prostih mest.
Obvezne prijave na: ema.nunar@zavod973.si
TOREK, 12. 8., 18.00, TA HECNE, glasbeno-pripovedovalska predstava s skupino Tu pa tam, otroci 4+
Stopite v svet, kjer se pravljice prepletajo z glasbo, smehom in domišljijo! Pripovedovalska skupina Tu in tam oživlja zbirko zabavnih, nenavadnih in duhovitih zgodb, ki nosijo sporočila o pogumu, prebrisanosti, prijateljstvu in čarobni moči domišljije. Vsaka zgodba je svoj svet – poln humorja, modrosti in nepričakovanih preobratov. Pripovedovanje bo prepleteno z glasbo v živo, ki bo ustvarila pravo pravljično vzdušje in še dodatno obogatila vsako prigodo. Vabljeni vsi radovedneži, mali pustolovci, veliki otroci po srcu in vsi, ki verjamete v moč zgodb. Pridružite se nam na doživetju, kjer domišljija nima meja.
Tu in tam je slovenska pripovedovalska skupina, predana ohranjanju in širjenju tradicije ustnega pripovedovanja. Njihove zgodbe črpajo iz zakladnice svetovne ljudske dediščine, pogosto pa jih začinijo s sodobnimi pristopi. Zgodbe, ki jih pripovedujejo, so polne čarobnosti, humorja, napetosti in modrosti - zabavajo, a hkrati spodbujajo razmislek in čustveno povezanost.
Pripovedovalci: Nuša Komplet Peperko, Anja Kocman, Petra Rok, Boris Zgonc, Daša Ozimek, Petra Čičić, glasba: Pia Skušek
Vabljeni na pripovedovalsko rajanje!
TOREK, 19. 8., 18.00, ROMAN NA MATURI z Aljošo Harlamovim, maturanti, odrasli
Aljoša Harlamov bo že tradicionalno predstavil literarni deli za maturo pri slovenščini 2026. Maturitetni esej 2026 bo obravnaval romana Na klancu Ivana Cankarja in Na Klancu Tine Vrščaj.
Tako kot vedno bomo deli obravnavali najprej samostojno - s številnimi (pop) kulturnimi in družbenimi referencami bomo premišljevali o temah, ki jih romana odpirata sodobnemu bralcu, pa o tem, kaj nam povesta o času in družbi, v katerem sta nastala; nato pa še primerjalno - spraševali se bomo o tem, katere so njune skupne točke, kje se razlikujeta in zakaj. Aljoša Harlamov bo skušal na sproščen, zanimiv in duhovit način odpreti vrata, skozi katera lahko vsak bralec vstopi v obravnavani literarni deli in ju posvoji zase.
Dogodek je namenjen maturantkam in maturantom ter vsem, ki se s knjigo v roki radi potapljate v globine duš in sveta.
TOREK, 26. 8., 18.00, ETHNOTRIP, zaključni koncert, vse generacije
Konec Bralnice na vrtu Sokolskega doma vedno prinese glasbo, obudi spomine poletja in vzbudi želje po novih začetkih.
Skupaj bomo preskočili prag jeseni in se srečali ob zvokih prekmurske skupine Ethnotrip, ki prihaja iz Lendave in nas bo popeljala v prijeten večer. Skupina se navdušuje nad ljudskim izročilom, kar pokaže na prvih dveh zgoščenkah »Ethnotrip« (Samozaložba, 2013) in »Kdo bo pil iz bistrega studenca« (Celinka, 2016). Že to, da zasedba ni tipično ljudska, nam da vedeti, da so priredbe teh pesmi drugačne. Tradicije se lotevajo »z radovednostjo in invencijo, ne da bi pri tem pozabila na žar in čustva.«
Njihova zadnja izdelka, album »Preden se zdani« (Celinka, 2018) ter album »Bluz panonski« (Celinka, 2022), predstavljata avtorsko delo. Pod besedila obeh albumov pa so se podpisali razni avtorji: Feri Lainšček, Dušan Šarotar, Marko Kočar, Sara Kager, Štefan Kardoš in drugi.
Ethnotrip sestavljajo Tjaša Šimonka Kavaš (vokal), Miha Kavaš (violina), Rene Zorman (klavir), Marko Horvat (kontrabas) in Tomi Došen (tolkala).
Vabljeni na zadnji večer Bralnice, med skrivnostne melodije panonskih ravnic, jesenskim barvam naproti.
***
Ob sredah bodo potekale delavnice kreativnega pisanja Zapiš, kjer bodo udeleženci mojstrili svoje veščine pisanja. Delavnice bosta vodila Selma Skenderović in Pino Pograjc.
Termini: 23. 7., 30. 7., 6. 8., 13. 8., 20. 8., 3. 9., (24. 9)., od 18. do 20. ure.
Prijave: drustograble@gmail.com